pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

Jason needs 3.75 tons of concrete for university path. if his truck holds 1.5 times how many trips most he make?
Name the economic activity in which specialised knowledge is required
what refers to change in art style or particular ideas that define the work of a group of artist at a certain time ?
3(a+b) is equivalent to 3a+3b please help
If you do not build positive relationships with others, you will find yourself alone at the end. Which detail from “ kaddo’s wall” helps develop this theme?
What does an areas weather differ from the areas climate
1. What is the y-intercept? 4x+5y = -15 a. (3, 0) b. (0,-3) c. (x, 0) d. (y, 0)
What is cultural diffusion? A. the process by which a cultural trait is spread from one society to another B. the belief that in a society, no other cultural tr
What is a new market?
Refer to the chart of amino acid structures to help answer this question. Which four statements about amino acids are true? Ser and Gln are polar amino acids. T