xXxSunWukongRWBYxXx
xXxSunWukongRWBYxXx xXxSunWukongRWBYxXx
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$31.96. What is the unit price of the pairs of socks​?
please answer ASAP

Respuesta :

taater
taater taater
  • 25-09-2019

Answer:

$7.99

Step-by-step explanation:

The unit price of an item is the cost per unit of the item. We divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item so we do $31.96 ÷ 4 and that equals $7.99

Hope I helped :)

Answer Link

Otras preguntas

What Does It Mean to Be "In a Rut"?Help please
Explain Newton's third law in your own words.
in 1783 spain owned what is now the state of
which project came first: Gemini, Space Shuttle, Mercury, Apollo?
what kind of person do u imagine Bruno's father to be in the boy in the stripped pajamas?
Which equation to solve the problemIt takes Zane m minutes to clean his room.  This is 35 minutes more that the 22 minutes it takes to walk the dog.  How long d
who was cleopatra's mother
Why does a compass point to the east or west of true north in different locations?
what is the largest country in size in Nebraska
sentence for miscreant.