casaundrayc casaundrayc
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 300 miles when gas cost 2.60 per gallon.

Respuesta :

slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

300/26x2.60= 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

true or false The war had turned in favor of the Americans after the battle of Saratoga.
What is the approximate area of the shaded region? A. 178.5 square centimeters B. 100 square centimeters C. 78.5 square centimeters D. 21.5 square centimeters
The general term for a large molecule made up of many similar subunits is A.polymer B.functional group C.peptide D.helix E.pectin
Jack broke up 5×216 as (5x200)+(5x16) to multiply mentally.What strategy did jack use.
How to finish a space report in ten minutes?
When did abortion start? In what year did it occur?
how does the Eucharist unite is to Christ and to one another
the fourth grade classes are going on a field trip. there are 85 students in all. each van can seat eight students. how many vans will be needed
In one country, approximately 174,600 of 970,000 restaurants are pizza restaurants. Determine the percentage of restaurants in the country that are pizza restau
what new skills should a person adapt to limit his or her drinking.