Hjkinnan
Hjkinnan Hjkinnan
  • 21-09-2019
  • Mathematics
contestada

You go to the store with $20. You find that packages of gum are on sale for $0.75 per pack. Set up an inequality to
show how many packages of gum you can buy.

You go to the store with 20 You find that packages of gum are on sale for 075 per pack Set up an inequality to show how many packages of gum you can buy class=

Respuesta :

kelseygust kelseygust
  • 21-09-2019
it's the bottom one. 20 dollars has to be less than or equal to the amount. you cannot spend more than $20
Answer Link

Otras preguntas

What are the principles involved in the process of sewage filtration?​
In four to six sentences, explain the savings-borrowing-investing cycle.
CAN SOMEOME PLEASE HELP ME HURRY PLEASE!!
Barans Realty Co. pays weekly salaries of $18,000 on Monday for a six-day workweek ending the preceding Saturday. Journalize the necessary adjusting entry at th
If you draw a number tile from the following set of number tiles, how many possible outcomes are there? {2,4,6,8} A. 2 B. 3 C. 4 D. 5
Electric fields can be seen by human eyes. O A. True O B. False
I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!!! PLZ HELP
can some one answer this plsss
(((french))) Write a short essay of a time line of your childhood. Include 4-6 complete French sentences such as when I was 3 I went to elementary school, when
Find the prime factorization: 49 i am stuck