micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

A kilogram of nuts costs $8 how much would 3/4 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

6 dollars

Step-by-step explanation:

3/4= 75 percent which is equal to .75

8 * .75 = 6

:)

Answer Link

Otras preguntas

SAT Question of the Day: There are many famous quotations previously credited to “Anonymous,” researchers have discovered that they were in fact written by fema
A catering service offers 5 appetizers, 8 main courses, and 7 desserts. A banquet chairperson is to select 3 appetizers,4 main courses, and 4 desserts for a ba
What different opinions emerged toward Henry clays compromise of 1850
Lyle can paint a room in 3 hours. Selena can paint a room with the same dimensions in 2 hours. If they work together, how many hours does it take them to paint
Select the items that describe how the Crusades changed Europe. They revived interest in travel. They increased warfare between the European states. They brough
what blatantly commercial ploy does shakespeare employ in act 5 scene 1 in hamlet
Why did Italians feel strongly about their nationalist ideas
A soup recipe calls for two and three fourths quarts of vegetable broth. An open can of broth contains one half quarts of broth. how much more broth do you need
Explain the causes and consequences of sickle-cell anemia.
what multiplies to 105 and adds to 16