casperchief1035 casperchief1035
  • 25-05-2019
  • Mathematics
contestada

By using the 20 percent off coupon that she found in the newspaper, Jill saved $4 on the extra large bag of dog food that she bought.

Respuesta :

junior12362 junior12362
  • 25-05-2019

The dog food was originally 20 dollars

Answer Link
haileyshockley
haileyshockley haileyshockley
  • 02-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

4 x 5 (if you used a chart you would get why I used 5) would equal 20, which means $20 is the cost of the bag of dog food without the coupon

Answer Link

Otras preguntas

The marketing manager of a large supermarket chain would like to use shelf space to predict the sales of pet food. For a random sample of 15 similar stores, she
How can a charged balloon attract a wall without any contact? (A) The positive charges of the uncharged wall move to the outside. (B) The wall changes shape a
Acids increase the concentration of what in water?.
-3/5, 6/5, -12/5 whats the next term of the geometric sequence?
You are a Junior IT Technician in your organisation. One of the duties is to demonstrate and explain how the computer works to the new intern staff. Discuss how
HELP ASAP!!! what effect did the spread of diseases have a Native American
A 5-pound bag of candy costs $13.05. What is the unit price?
3. Analyze the forelimbs you colored and labeled. What similarities would you expect to find in the forelimb of another vertebrate species, such as a gecko or f
the zhou china longest dynasty fill in the blank ​
Which is the slope-intercept form of the equation of the line with a slope of -3 and a y-intercept of -1? O y + 3 = -1(x-0) Oy=-3x - 1 O y = 3x + 1 O y = 3x - 1