mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Mary reveals that Elizabeth was accused of witchcraft. Who do Elizabeth and John believe made the accusations?
Describe what happens on a particle level when a liquid is at its boiling point
Which tip applies to the aspire test and PSAT equally
Use the rules of significant figures to simplify the following expression: 54.313*12.09
Simplify 9+(-2) to the third power 1 3 17
what is the head of state
help me with my homework transformation
what is the distributive property for 6x+18=5(3x+9)
How are fossils formed A an organism is covered in sand or soil B the climate because too warm for an organism C an organisms characteristics change D sedime
how does an animal cell react when there is no glucose available to carry out cellular respiration