hachem hachem
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school party.the apples cost $2.12 per pound.the carrot costs $19.75 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 cake

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school partythe apples cost 212 per poundthe carrot costs 1975 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 ca class=

Respuesta :

Neatoooo Neatoooo
  • 23-05-2019

a rough estimate is 26 because 20+2(3)=26

3 pounds of apples are 6.36

19.75+ 2.12(3) = 26.11

Answer Link

Otras preguntas

_______ is the capital of the largest country in Europe, Russia​
Can someone help me please
6) If the value of x in the above diagram equals 26, which of the following pairs of numbers does the solution fall between? A. 2 and 13 B. 13 and 14 C. 7 a
Does -5 + 7 - 8 = 6?
(1) Before any Civil War battle, a hundred men would be gathered into a company. (2) Ten companies then would be gathered into a regiment. (3) Two or three regi
Population growth is limited by density-dependent factor such as____
What is the MEDIAN or Q2 of the data set: 24, 25, 29, 30, 31, 31, 32, 34, 34? ​
Caleb Co. owns a machine that had cost $42,400 with accumulated depreciation of $18,400. Caleb exchanges the machine for a newer model that has a market value o
According to Kipling, what is the white man’s burden?
The accounting records of Nettle Distribution show the following assets and liabilities as of December 31, 2016 and 2017.