hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

The color that is refracted the most has the___ wavelength
Soda container holds 5.5 gallons how many ounces of soda does the container hold
Robert is conducting an experiment where he flips a two-sided coin 2 times. How many different combinations of outcomes could the experiment have?
which instruments usually played the melody?
What is the population growth of China between 221 BCE and 1 CE as a percentage?
When air is inhaled, it quickly becomes saturated with water vapor as it passes through the moist upper airways. when breathing dry air, about 25 mg of water ar
Please complete sentence. The substances that make up a ____________ are not bonded together, so adding more of one substance in a solution will not change the
What would happen if the signers were brought before a royal court?
use the table to find each ratio 8 white socks and 6 black socks and 4 blue socks and 5 brown socks ... white socks to brown socks and and black socks to all of
I’m bad at plotting decimals, where would (-0.5,11.5) be plotted ? Please answer this !!!