LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

A1 Plumbing Service charges $35 per hour plus a $25 travel charge for a service call. Good Guys Plumbing Repair charges $40 per hour for a service call with no
Burning one gallon of gasoline releases 20 pounds of CO2 into the air. Harry’s compact car can travel 25 miles on one gallon of gas. If Harry drives 15,000 mile
The difference of 6rs - 2rs
Solve for x. 3/4+x=1/2
"a rectangle has a perimeter of 80 cm." if its width is x, express its length and its area in terms of c. what is the maximum area of the rectangle?"
How does the equation for cellular respiration compared with the equation for photosynthesis?
14Carbon has an atomic number of 6, but has 8 neutrons. How many electrons are present in each atom? A.) 6 B.) 8 C.) 14 D.) some have 6 and some have 8
the ordered pair (2 36) is a solution to which equation(s) A. y=2x^2 B. y=(3x)^2 C. y=7x^2+2 D. y=(x+4)^2
factor the expression 25x^2–4
The appendages of a dolphin are modified for movement in water and the appendages of a dog are modified for running. These are examples of which character categ