DiabloNemesiss DiabloNemesiss
  • 25-03-2019
  • Mathematics
contestada

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST!!!!

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST class=

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 25-03-2019

Answer:

The cost of each pound of jelly beans: $2.75

The cost of each pound of almonds: $3.75

Step-by-step explanation:

A = The cost of each pound of almonds

J = The cost of each pound of jelly beans

9A + 7J = 53

3A + 5J = 25

Multiply 3A + 5J = 25 by (-3)

-9A  -15J = -75

Now 2 new equations:

9A + 7J = 53

-9A  -15J = -75

------------------------------Add

-8J = - 22

J = 2.75

3A + 5(2.75)= 25

3A + 13.75 = 25

3A = 11.25

A = 3.75

Answer Link

Otras preguntas

How does rewriting the mixed numbers as whole numbers and fractions make it easier to multiply?
44. Total product (tp) refors toa​
Name the angle pair relationship for the pair of angles in the picture.
1.) Line up the numbers in the table. Then order the numbers from least to greatest A= 4.28 B = 4.03 C = 4.4 D= 4.74 Write the letters in order to make the sent
antónimo de amargamente​
A line passes through (-3, 6) and has a slope of -5. What is an equation of the line?
Jess gave her a ​$4.90 tip. The tip was 7​% of the cost of the . Write an equation to find​ b, the cost of the Manicure If all percents are expressed as​ decima
which graph shows u + v for the given vectors u and v
can someone write these as a word sentence inequality . 1. A number b is at most 5. 2. Twice a number s is less than 15.
Can someone help me with these sentences thank you.