dalylapastor25 dalylapastor25
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &1.92. what is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

awo
awo awo
  • 25-02-2019

the unit cost per piece of gum is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

If you were trying to find a substance that increases in temperature rapidly, you should choose a substance with_____?
A result of Japan's attack on Pearl Harbor was
Ethical criteria for judging appropriate conduct define select one: a. what is wise based on trying to understand the efficacy of the tactic and the consequence
Type the correct answer in each box
In December, Sarah's website had 72,000 visitors. In December of the previous year it had 51,500 visitors. Find the percentage to the nearest tenth of a percent
the emergence of the ku klux klan in the 1920.
Were England, France and America better off after the three revolutions?
Please help me! I don’t understand how to solve this problem.
A company is considering an iron ore extraction project that requires an initial investment of $504,000 and will yield annual cash inflows of $150,000 for four
What are the solutions to m^2-9=0?