alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

Gustavo's digital camera holds 169 photos.How many has he taken if his camera can hold 118 more photos ?
Move the decimal point in 0.000025 to the right as many places as necessary to find a number greater than or equal to 1 and less than 10
Explain why x and 4x - 10 are factors of the expression x(4x - 10)3 rather than terms of the expression. What are the terms of the factor 4x -10?
When factoring, always look for a blank first
Foreign guests should not bring wine as a gift to the host unless they are certain of the wine's high quality true or false
What is 3 thousand 30 tens and 7 ones in standard form?
What industry is agriculture ?
What enhancements have been made to modern microscopes in order to further our understanding of cells and cell theory?
Which description is an example of direct characterization?
What is the tone of lines 44-49? For Beowulf