gracie3193 gracie3193
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

a package of twelve cans of black beans cost $6.84. What is the cost of three cans of black beans?

Respuesta :

dan4283 dan4283
  • 28-01-2019
$1.71. divide the cost of the package of 12 cans in $6.84. once you get unit price per can, multiply unit price by 3 cans.
Answer Link

Otras preguntas

In the above, ABCD is a square with sides of length 6. If X is the midpoint of side AB, and If Z is the midpoint of CD, what is the are of AXYD
3. Which of the following is a characteristic of a seed? a Some seeds have features that allow them to be carried long distances by wind. b Some seeds are embed
Clark's eyes are brown in color. However, both his parents have eyes that are blue in color. According to the dominant-recessive genes principle, the most likel
What is the unemployment rate if the GDP gap is 13.5%?
A company that makes​ hair-care products had 3,000 people try a new shampoo. Of the ​3,000 people, 6 had a mild allergic reaction. What percent of the people ha
Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much Jann earns each hour he works? Hint: Earnings ÷ hour
Determine T and magnitude of R
Why are articles of confederation historically important?
Shauna is making accessories for the soccer team she uses 513.48 inches of fabric on headbands for 40 player and 4 coaches she uses 372.40 inches of fabric on w
What is the momentum of a photon having the same total energy as an electron with a kinetic energy of 100 keV?