kevingarcia061507 kevingarcia061507
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

a factory makes parts for toys in different quantities,as shown in the table. how much would 11 parts costs

Respuesta :

januarywrites
januarywrites januarywrites
  • 21-12-2018

Answer:

I've seen this question before :)

Step-by-step explanation:

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.  

The answer is $4.95.


Cheers, July.

Answer Link

Otras preguntas

how do we round 8.373 to the nearest hundredth?
Buying stocks on margin means to
Express your opinion about the need for more research into the safety of genetically modified organisms. Is this research necessary or not? Explain your point o
5 less than the product of 8 and a number
A jar contains 18 apple lollipops, 7 strawberry lollipops, and 10 grape lollipops. Irvin randomly selects a lollipop, gives it to his brother, and then randomly
thorium 234 has a half life of 24 days. If you started with a 100-g sample of thorium-234, how much would remain after 48 days?
A proposed law is called a
Which event is the most common at oceanic-continental convergent boundaries? A. volcanic mountain ranges B. earthquakes C. faults D. rift valleys
If solution A has twice as much solute as solution B is it possible for them to have the same concentration
Samantha is developing a new design for a nuclear reactor. Why might she want to make a detailed computer model of her design? I. to test the physical theories