skylermccarter0 skylermccarter0
  • 26-10-2018
  • Mathematics
contestada

Jill manufactures purses. She spends $1200 each month on rent and utilities for her shop. If each purse cost $9 each for labor and materials, how many purses does she need to sell at $25 apiece each month to break even?

Respuesta :

johnnoel42
johnnoel42 johnnoel42
  • 26-10-2018
she needs to sell 48 to break even
Answer Link

Otras preguntas

Please help me solve this i will give a BRAINLY
unable to process text
A gas that has a volume of 28 liters, a temperature of 450c, and an unknown pressure has its volume increased to 34 liters and its temperature decreased to 350c
2) What is the best explanation of what needs revising in the following sentences? # 4 Jerry does begin to change at the beginning of the story. The act that tr
Please help ASAP my phone is about to die!!
Can you please solve this also please fast ​
6) How many molecules are there in 122 grams of NO2?
An employee makes an hourly rate plus any tips they earn. This tip employee made a total of $400 by working 28 hours last week. If $253 of their total earnings
Is there a statute of limitations on medical bills.
Explain why in both partsthe leaf of the electroscope goes back to itsoriginal positionafter the rod is removed. Refer to rubric element b9 for guidance.