makaylaspeaks8933 makaylaspeaks8933
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for 6 dollars what is the cost of one lemon

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 23-10-2018
6 divided by 8 = 0.75
0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75= 6

So $0.75 is the amount per lemon
Answer Link
djoyner9 djoyner9
  • 26-01-2020

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a program evaluator collects data on how many public service announcements are aired in a certain market. this is an example of
as a financial manager, garry wants to know when his firm will need to arrange for short-term financing and when the firm is likely to have surplus cash availab
4. Using the graph below, what would the y-value (range) be for an x-value (domain) of -1? Be careful not to switch your x's and y's! O-S
Rounded to the nearest tenth, what is the area of rectangle abcd? a. 70. 1 square feet b. 40. 5 square feet c. 35. 1 square feet d. 25. 5 square feet e. 24. 6 s
What are the advantages and disadvantages of being a prokaryote or a eukaryote?
Choose the linear equation that is parallel to the equation y = 2x + 5. O a y = 5x - 2 1 y ==x+3 2 Oc y = 2x - 4 Od Ob y = 2 5 -x-8
a chinese art critic, weiwei, and his american counterpart, william, are both looking at a painting of a group of adults standing behind a child in the middle f
paragraph on gokyo lake in nepal. 100 words ​
In Finland, families eat this for breakfast on Christmas morning
Triangle ABC Find a and B