jayjayshimmer
jayjayshimmer jayjayshimmer
  • 24-03-2016
  • Mathematics
contestada

Ricky bought 8.5 oz of peanut butter for $2.72, Colin bought 12.75 oz for $4.21, and Shirley bought 15.8 oz for $5.53. Who got the best deal?

Respuesta :

kelpel197
kelpel197 kelpel197
  • 24-03-2016
Do 2.72/8.5, it gives you .32 so that Is .32 cents per ounce. Now do 4.21/12.75 that gives you .33 cents per ounce. Now do 5.53/15.8 that gives you .35 cents per ounce, so in conclusion Ricky got the best deal.
Answer Link

Otras preguntas

The assignment by congress of congressional seats after each census is called
Select one of the factors of x^2 y^3−11x^2 y+6y^2−66. a. (x^2y + 6) b. (x^2y − 6) c. (y^2 + 11) d. (y − 3)
Nine days after having a tick bite, you begin to feel sick. You may have a tick-borne illness and need medical treatment. True False
A(n) ___ operating system is a very fast, relatively small os. it is designed to respond to hardware and program requests almost instantly.
Julia bought 3.5 pounds of mixed nuts that cost $7.49 per pound. How much did 3.5 pounds of nuts cost?
Which of your cells respond to maintain temperature and how do they do this?
Resulted in a sense of national purpose and unity among Americans and helped usher in the era of good feelings
Ironically not true about the word itself what adjective describes a word that is spelled the way it sounds
What do chemosynthetic bacteria convert into food? A. Salt or water B. Carbon dioxide and sunlight C. Carbon dioxide or methane D. Oxygen and sugar
Molly is buying plants and soil for her garden. The soil cost $5 per bag, and the plants cost $10 each. She wants to buy at least 6 plants and can spend no mor