Sagecallaghan Sagecallaghan
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

a 5-foot piece of linen costs $29.40. what is the price per inch?

Respuesta :

hithisha hithisha
  • 23-03-2016
the price per inch is $5.88
Answer Link
vkalnajs
vkalnajs vkalnajs
  • 23-03-2016
Answer is .49 cents


Explain:
Do 29.40 divided by 5
And get 5.88
After that you divide that by 12 because there are 12 inches in a foot.
Answer Link

Otras preguntas

solve for k:1/3k + 1/2 = 1/4k
Explain the difference between b divided by 10 and b divided into 10
Which of the following is the correct formula for potassium bromide? A. K2Br B. Kbr2 C. Kbr3 D. Kbr
Attend to precision.write 1.024242424... as a fraction
which colony was established as a safe place for catholic
what hardened colonists' attitudes toward local american Indians in Virginia during the early 1600's
a navy submarine descended from sea leval at a rate of 7 feet per second. write the descent rate and the sub's elevation after 10 minitutes
You throw a ball downward from a window at a speed of 2.0m/s. How far has it fallen in 3 seconds?
A recipe for Michigan blueberry pancakes call for 3/4 cup flour 1/4 cup milk, and 1/4 cup blueberries. How much more flour is needed than milk
A number to the 12th power divided by the same number to the 9th power equals 125.what is the number