Fay2121
Fay2121 Fay2121
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Balsamic vinegar

Amount: 1 cup

Unit cost: $12.70/quart

Total cost =

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 25-09-2018
1 quart is equal to 4 cups, so you divide 12.70 by 4.
[tex]12.70 \div 4 = 3.175[/tex]
You can round that up to $3.18 for 1 cup of balsamic vinegar
Answer Link
kyaxpotts
kyaxpotts kyaxpotts
  • 25-09-2018
Probably $3.18 i’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

please please help need to pass history
A wheelchair access ramp has an angle of elevation of 31 degrees. If the ramp reaches to the top of a 42 inch high porch, how long is the ramp?( also that's a p
I need some ideas to write a short story relating to AI and its impact on our society...
WXYZ is a quadrilateral in the coordinate plane which Step will you help to show that WXYZ is a trapezoid. with explanation plz​
Can someone please help me with this question please
i have no friends, 1 what is a friend. 2 why don't i have any. 3 is this what is causing my depression.
While many aspects of the French Revolution have been forgotten or discredited, the Declaration of the Rights of Man and Citizen has endured. Summarize the poli
A wheelchair access ramp has an angle of elevation of 23 degrees. If the ramp reaches the top of a 23 inch high porch, how long is the ramp?
Please help me! Put this paragraph in your own words :)Mark is not experiencing any gains in his strength and endurance because he's not applying the principles
1. Simplify - 5b • 4 + 6a - 4a.4-45 + 5-4.-13a - 1