ahluwaliariddh
ahluwaliariddh ahluwaliariddh
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is a better price 16 pencils for $2.78 or 26 pencils for $3.99

Respuesta :

nettt24 nettt24
  • 24-08-2018
16 pencils for $2.78
Answer Link
lilboi999
lilboi999 lilboi999
  • 24-08-2018

26 pencils for 3.99,because 2.78 / 16 = 0.17,while 3.99 / 26 = 0.15. The reason the smaller answer is correct is because they represent the cost for each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

how many particles are in 0.10 moles sodium ?
Due to poor sales, a company eliminated a number of jobs. Twenty-five percent of the 300 men in full-time positions lost their jobs, while 20% of the 300 women
To buy a truck you can pay $13,000 cash or put down $4250 and make 24 monthly payments of $595.54. How much would you save by paying cash (to the nearest hundre
I really need help with these problems
What are some topics I can talk about that relates to tuition should be free in colleges
The gauges of 300 needles on hand in a public clinic are shown. Frequency Needle Size 25G 22G 20G 19G Sample Size 300 Determine the number of needles that are s
What is the answer 702x^2*38/8
Using red, yellow and green indicator lights to indicate the working state of 3 devices: green light indicates that all of the devices are OK, red light means t
Explain why the gases came out of the leaf when it was put into warm water
If 678 math majors at a conference comprise 85% of all people at the conference, how many people are at the conference?