madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

which of the following statements is the least abstraction of the world wide web
How is 21/30 greater than 2/3
what is bigger 45 ft or 380 inches?
Which of the following best describes women's participation in the workplace after the women's rights movement?
List three types of sexually transmitted diseases. For each, explain how it can be prevented and whether it is curable.
how many times greater is 1 gallon than one quart
I don't understand the last part. Someone help me?
How many neutrons would a nucleus of Helium hold? a. 1 b. 2 c. 3 d. 4 e. 5
Which of these best describe El Niño? the cyclical warming of the Pacific Ocean near the equator the warm ocean current that crosses the northern Atlantic Ocean
What is 21/2 as a mixed number?