koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

What situation is the best example of effective political advocacy?
Cesar Chavez helped turn a labor strike into a campaign for: A. Fighting monopolies. B. Industrial workers. C. Civil rights. D. Immigration laws.
Select the quadratic function that corresponds to each graph below
When evidence from many new experiments does not support an existing scientific theory like daltons, which of the following is most likely to happen
if the radius of a circle is five centimeters, how long is the arc subtended by an angle measuring 60°
1/2 as long as 8 meters equals ? meters
What was the national act of putting down weapons in WW2
When a loop of current-carrying wire turns continuously in a magnetic field, a _________ is created. A) galvanometer B) motor C) transformer D) voltmeter
The bloodstream absorbs most of the digested food in the _____. stomach small intestine large intestine kidneys
Please help me put them in order from least to greatest