elenme5lidemnatashj
elenme5lidemnatashj elenme5lidemnatashj
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 21.5 cents per pound, how much is the total price for an 8 pound package?
a. $0.37
b. $1.72
c. $2.69
d. $17.20

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 04-03-2016
Given:
unit price per pound = 21.5 cents
bought 8 pound package

find: total amount paid for 8 pound package.

We need to convert cents into dollars to avoid confusion.

21.5 cents x 1 dollar / 100 cents = 21.5 dollar / 100 = 0.215 dollars

0.215 dollars * 8 pounds = 1.72 dollars.

my answer is B. $1.72
Answer Link
ahmadlewis6112
ahmadlewis6112 ahmadlewis6112
  • 05-03-2020

Answer: B $1.72

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Defined the term conflict in literature and explain the difference between internal and external conflict lynch choose one short story or poem you read for this
how can I solve this question.​
Which base is found only in DNA? adenine guanine cytosine thymine
the work which speaks of the peoples right to select and remover rulers entiled the tenure of kings and magistrates​
-(-7y-24) simplify the expression
12x+4-(12x+-88)+1=12x+7x-7(2+5) Who wanna talk
Plissss help I beg you please
Determine the greatest common factor (GCF): 10, 20, 40 Cual es la respuesta correcta
Why did Jeffersonian fear industrialization and Jacksonian supported it?
is engineering the right choice for someone who wants to be a millionaire?