Seudónimo Seudónimo
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

8 pencils costs 3.44 what is the unit rate for 1 pencil

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-02-2016
3.44 divided by 8=0.43
1p=43¢
Answer Link
RenatoMattice RenatoMattice
  • 30-10-2018

Answer: Unit rate for 1 pencil is 0.43.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 3.44

We need to find the cost of 1 pencil i.e unit rate for 1 pencil,

For this we'll use the unitary method ,

Cost of 1 pencil is given by

[tex]\frac{3.44}{8}=0.43[/tex]

Hence, unit rate for 1 pencil is 0.43.

Answer Link

Otras preguntas

how did johnny feel about dally in chapter 5 (the outsiders)
Two reasons why a scientist might want to study the DNA of strawberries?
True or false. Thomas Edison created the light bulb?
What's the answer to log1/3 27 = ?
Yellow light has a longer wavelength than green light. Which color of light has the higher frequency?
As viewed from a cliff 340 feet above sea level, a ship is 450 feet from the shore. What is the angle of depression from the cliff to the ship on the water belo
what was the main goal of European explorers in the 1500s?
A lever used to lift a heavy box has an input arm of 4 meters and an output arm of 0.8 meters. What is the mechanical advantage of the lever?
Ok so I have like a grid and it says "On the grid to the right, draw a polygon that has 2 pairs of parallel sides, 2 pairs of sides equal in length, and 2 acute
What cells. Join to cause conception? Can you help me with all of them?