mariacruz6725 mariacruz6725
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

jesus bought 3 pairs of jeans for $71.40 how much would he need to pay for 8 pairs of jeans

Respuesta :

katelynwaldrop0
katelynwaldrop0 katelynwaldrop0
  • 23-05-2018
Divide $71.40 (the amount for all 3 pairs) by 3 (how many pairs of jeans) you will get $23.80. After you get the total cost per pair of jeans, Multiply $23.80  and 8 then you get 190.4

71.40 / 3 = 23.80
23.80 x 8 = 190.40
Answer Link

Otras preguntas

The price of a futures contract to buy 100 bushels of wheat is $2.50 per bushel. At the end of the day thebuying price of wheat rose to S3 per bushel:A. The buy
A biker rode 30 miles in 2 hours. At this speed, how far could she go in 40 mins
With little to no change in pressure, the refrigerant temperature increases because of heat added to it in the___. a) Condenser b) Generator c) Evaporator d) Ci
A data set has 100 observations. What measures of central tendency will be calculated using a denominator of 100?A. The winsorized mean, but not the trimmed mea
Simon collected data on vehicles passing a certain location for 24 hours. He created a circle graph to show the results. The central angle for the portion of th
T (3,5) O (-2,4) M(4,6) around X-axis on graph
If you drive 900 miles per month, your car gets 17 miles per gallon (mpg), and fuel costs $3.60 per gallon, how much will you spend per year on fuel?
Help will give lots of points :}}}}}
What is 1 3/9 plus 4 5/9 equal
______ is the arrangement of resources to produce goods and services effectively and efficiently.a) Industrial designb) Facility layoutc) Asset allocationd) Pro