davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

what is the slope- intercept form of 24x-8y=56
A coin is tossed 20 times. It lands heads 4 times. Compare the experimental probability to its theoretical probability. It the probabilities are not close, expl
one fourth of the opposite of the difference of five and a number is less than 20
For breakfast, a customer can choose two different items from the following list: eggs pancakes waffles oatmeal bacon or muffin. How many different breakfast me
a student investigated the rate of reaction between sodium thiosulphate and dilute hydrochloric acid the student placed a conical flask over a cross on a piece
I need to know the steps to do two step equations
one fourth of the opposite of the difference of five and a number is less than 20
which five major colonial cities were occupied by the British
one fourth of the opposite of the difference of five and a number is less than 20
Which group wanted Hayes to remove troops from the South?