Seudónimo Seudónimo
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of the rate $8 for 2 pounds of rice?

Respuesta :

SuperNerd22
SuperNerd22 SuperNerd22
  • 25-02-2016
$4 for 1 pound.
You can divide both 8 and 2 by 2. 8 divided by 2 is 4 and 2 divided by 2 is 1.
Answer Link
Melanie9253
Melanie9253 Melanie9253
  • 25-02-2016
your answer is $4 because if you turn a pound it equals 16 ounces sooooo .................... if you divide 16 by 8 it equals 2 but since there 2 pounds you have to multiply 2*2=4                       soo the answer is 4
Answer Link

Otras preguntas

ASAP PLEASE ¿Cómo te llamas? ¿Cómo estás? (2 sentences) 10 points: Each sentence is worth 4 points = 2 points for using the correct verb phrase and 2 points for
The endocrine system relies on two important parts of your body: glands and hormones. A. True B. False
CAN SOMEONE HELP ME WITH 5x-5=9(x-5)
yOU can answer with A. B. C. or D.​
which statement about the native americans in carolina is true
simplify 2^3 • 2^7 answer quick pls lol
A menção de games eletrônicos no Enem pode tirar pontos?
5 3/4 divided by 1 1/2
Jalen has $25 to make copies of her flyer. If each copy costs 8 cents, how many copies can he make?
PLEASE HELP ME I DONT UNDERSTAND MY HOMEWORK AND ITS TUE TODAY