yamil7635 yamil7635
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

2 apples cost $20 what would 5 apples cost

Respuesta :

WideAWAKE
WideAWAKE WideAWAKE
  • 25-02-2016
It would cost $50.

20 / 2 = 10
10 x 5 = 50
Answer Link
NicoleSan NicoleSan
  • 25-02-2016
[tex] \frac{20}{2} [/tex]= 10, so, you would multiply 5 and 10, which gives you 50.
So, 5 apples would cost $50.

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

What change will a pebble usually undergo when it is transported a great distance by streams
Which pronoun best completes the sentence? How is the pronoun used? The coaches cancelled afternoon practice for __________ and the managers.
The triangles are similar. If PN = 12, QP = 8, and PM = 17, find QR.
When Mexico won its independence in 1821, it inherited the New Mexico province from Spain. New Mexico included all of the following EXCEPT ?A.Present-day New Me
how did the government respond on the french revolution??
Solve the quadratic equation by completing the square. (Enter your answers as a comma-separated list.)x2 − 6x − 27 = 0
Solve the quadratic equation by completing the square. (Enter your answers as a comma-separated list.)x2 − 6x − 27 = 0
what does hijo mean in spanish?
How do you solve this rational equation 4/3(c+4) + 1 = 2c/c+4
We usually eat the flesh of fruit and dispose of the peel. Which tissue do we eat and which tissue do we discard?A. Eat epidermis and discard parenchymaB. Eat p