rohinik4599
rohinik4599 rohinik4599
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

If 200g of fat is used for 8 cakes, how much is used for 3 cakes?

Respuesta :

ansarayesha26
ansarayesha26 ansarayesha26
  • 24-02-2016
200 divided by 8=25
25 x 3 =75g
Answer Link
brittanygrr
brittanygrr brittanygrr
  • 24-02-2016
200÷8 is 25
25×3 is 75
so 75 Grams of fat is used for 3 cakes
Answer Link

Otras preguntas

Look at the dictionary definition for the word incessantly. incessantly / (ˌ)in-ˈse-sᵊnt-lē / adverb: without interruption Based on this definition, what is mos
Beth had a necklace with 128 beads. The string broke, and she lost 49 beads. How many beads does Beth have left? Explain how you can break the problem into smal
1. Set up a system to find two numbers whose sum is 18 and whose difference is 4.
Which expression is represented by the model? A) x - 3 B) x + 3 C) -x - 3 D) -x + 3
Which kind of EM Radiation carries the most energy, microwaves or IR?
harry2233333 is a creep, he was asking my sis to do sus things with her amor in disguise? i think so.
What are the roots of the quadratic equation x^2 - 10 + 125? Please help! I'll give brainly to whoever gets the correct answer A. x= -5 ± 5√6 B. x= -5 ± 10i C.
A 9-pound bag of apples costs $8.28. What is the unit price?
Which statement concerning states of matter best describes a substance with loosely packed particles?
6. A pack of six yoghurts cost R1295 Calculate the cost of each yoghurt to: al the nearest cent b) the nearest rand​