iqbalkamal iqbalkamal
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

7 pounds of grapes cost 10.43.how much does 3 pound cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2016
So what you would do is divide $10.43 by 7 and multiply that answer by 3.

$10.43 divide 7 = $1.49 and then $1.49 x 3 = $4.47. Therefore the answer would be $4.47.
Hope that helps!
Answer Link

Otras preguntas

Can anyone tell me this answer? Share £420 in the ratio 2:3?
Kyle bought a 5 pound pumpkin for $2.60. how much did he pay per pound
What is 0.234 as a percent
how many times does 5 go into 365
Part a: If the diameter of a wheel is 1 yard, then it's radius is how many inches? Part b: write a statement telling how u know your solution to A is correct.
Is 5+ 3y=8 a linear function? Please explain
Please help me answer this question
what are the natural resources in south America?
frank owns an entire block, which happens to be a perfectly square piece of land. one corner of the block is in the intersection of Slauson ave. and carmelita.
1)Pong paid $20.40 in interest on her credit card last month. The monthly interest rate for her credit card is 1.7% of the balance she owes. What was Pong’s bal