makeyla23 makeyla23
  • 22-02-2016
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of 13.50. which equation represents p, the cost in dollars,of each notebook?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2016
6 spiral notebooks for $13.50.
1 spiral notebook costs?

13.50 ÷ 6 = 2.25
1 spiral notebook costs $2.25. 

Check:-
2.25 × 6 = 13.50
Correct! 

$2.25 per spiral notebook 
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE CAN ANYBODY HELP ME ON THIS????? Determine the length of CD (no links as answers) A) 6.32 units B) 9.17 units C) 10.77 units D) 3.74 units
why are social problems increasing in rather than decreasing ? explain​
On Thursday, a local hamburger shop sold a combined total of 378 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was two times the number of hamb
Please answer this question with explanation, Thank you
-6+x/4=-5 solve and show steps
Find the value of k. Then find the angle measures of the triangle.
Which distance measures 7 units? the distance between points L and M the distance between points Land N the distance between points M and N the distance between
12.76=4(u-12.35) find u. HELP PLS​
Do the ratios 8 12 and 3 2 form a proportion?
Expalin the impact of the product in the society.