kamonijsloan2006 kamonijsloan2006
  • 22-01-2024
  • Advanced Placement (AP)
contestada

A business spends $2000 on rent and $3000 on kitchen equipment. It needs $300 for materials, $200 for labor per unit made. Each unit is sold for $1000 dollars. What is the profit after 1 unit sold? FC: VC: R: X:

Respuesta :

Otras preguntas

michael jordan was said to have a hang-time of 3.0 seconds (at least according to a popular nike commercial). use kinematic equations to determine the height to
impressionist artists, including degas, greatly admired the spatial organization and flat, unmodeled color areas of which art form?
what amnestic disorder can often be reversed by vitamin b1 if treatments are initiated early enough in the process?
a. if the market price is $84.85 per bushel of wheat, and ali chooses to produce wheat, how much will he produce per month to maximize his profits in the short
Use the method of cylindrical shells to find the volume of the solid obtained by rotating the region bounded by the given curves about the x-axis. xy = 6, x = 0
Find the nth term of this quadratic sequence 3, 11, 25, 45, .
from about the ages of 28 to 33, a man goes through a transition period in which he must face the more serious question of
Question 4 of 10 Which statement listed below illustrates the reflexive property of congruence for triangles? A. If AKLM APOR, then APORE AKLM. B. If AKLM APOR,
what are the questions that perplex researchers who are investigating strong cultures? check all that apply.
a buyer-supplier relationship is formed around leverage items in portfolio analysis to attain the desired levels of quality, quantity, delivery, price, and serv