merdeso404 merdeso404
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys 3.55 pounds of apples and 1.65 pounds of bananas at the store. Apples and bananas cost c dollars per pound. Alyssa's total cost for the apples and bananas was $10.25 after using a 0.85 cent coupon. Write an equation that can be used to find the value of c.

Respuesta :

Otras preguntas

Question 1 of 25 Which sentence describes energy?
Only animals have prokartyotic cells: True False
who is cardi b and how old is she
pls help oooooooooooo
Solve for w. −16w-3 = 5w²
Jeremy is reading a 60-page book. He read the first 20 pages in 30 minutes. If Jeremy continues to read a the same rate, how long will it take him to finish the
The graph below shows the solution to which system of inequalities?
Gerry is looking at salt under a powerful microscope and notices a crystalline structure. What can be known about the salt sample that Gerry is looking at? The
The ability of muscle to shorten forcibly when adequately stimulated is known as ________, and sets muscle apart from other tissue types.
rewrite the equation y-8=2 into slope form