copitoalvarenga101
copitoalvarenga101 copitoalvarenga101
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tao compra almendras para preparar una salsa y servirla con fideos. Compra una bolsa de almendras de 3/8 de libra por $1.20.

¿Cuál es el precio unitario por onza que Tao paga por las almendras? (16 oz = 1 lb)
O $0.15
O $0.20
O $2.40
O $3.20​

Respuesta :

Otras preguntas

The alveolar epithelium, basement membrane and lung capillary endothelium are typically 1 µm thick. under resting conditions, hemoglobin binding with oxygen rea
Ocean acidification is the result of cars releasing _______.
??????????????? Help¿
Fast twitch fibers are best suited for long term contractions and activities. true or false?
Kathy starts with a number she adds 3 touring numbers then doubles the results finally she subtract 7 if she ended with nine what number did she start with
1 + 1⁄2 + 1⁄4 + 1⁄8 + 1⁄16 + 1⁄32 + 1⁄64. . . Notice that the denominator of each fraction in the sum is twice the denominator that comes before it. If you co
What defines a unitary government
The sum of 10 and the product of 7 and a number A. 10+(y divide 7) B.10+7y C.10y+7 D.10-7y
Help on this thx for helping if you did
Mark brought and box of cereal for $3.29. He was able to use and coupon for $0.75. How much did he pay for the box of cereal?