beyonce7828p2f9yz beyonce7828p2f9yz
  • 22-09-2022
  • Business
contestada

United Snack Company sells 50-pound bags of peanuts to university dormitories for $14 a bag. The fixed costs of this operation are $100,000, while the variable costs of peanuts are $0.12 per pound.

United Snack Company sells 50pound bags of peanuts to university dormitories for 14 a bag The fixed costs of this operation are 100000 while the variable costs class=

Respuesta :

Otras preguntas

If a wave has a period of 0.077 sec, it has a frequency of 01/13 Hz. 3.6 Hz. 169 Hz. 13 Hz.
What elements are required for a fire to happen?
Why do snow shoes stop us from sinking
Pencil cores are glued between slabs of cedar to make a pencil sand which. A total of 52,500 pencil sandwiches are made over 5 days. How many pencil sandwiches
use the distributive property yo write the following expression in an equivalent form 6*(10+25)​
How to round the numbers below the nearest 10. 43 is between and and would be rounded to
what are the two divisions of the immune system?
Why is it important for the ALSA management team to understand the importance of social media in their work?
Mia's new puppy weighed 3 1/5 pounds at 4 weeks old. At 16 weeks old, the puppy weighed 9 1/7 pounds. By what factor did the puppy's weight increaseduring that
All Summer In a day What is the central reason, “the biggest crime of all,” that caused Margot was initially bullied by the other children? Question 5 options: